Jesteś tutaj: ekoconcept.pl > Zdrowie > Orzechy z barów i straganów

Biegać można w jakichkolwiek butach

Nie raz spotyka się głosy, że do biegania nie potrzeba niczego. Ot zwykłe tenisówki i jakaś trasa. Zgodzę się, nie potrzeba niczego oprócz butów i chęci. O ile na trawie, zapewniającej amortyzację zwykłe tenisówki nie poczynią dużych szkód dla naszych stawów, to na asfalcie problem jest już dużo większy.
Bieganie w nieodpowiednim obuwiu, w szczególności regularne może powodować bóle kości i stawów, a nawet ich uszkodzenia. Kontuzje w takich przypadkach zdarzają się zdecydowanie częściej, łatwo doprowadzić do naciągnięcia czy naderwania ścięgna, a bieganie w obuwiu, które nie amortyzuje wstrząsów nie jest zbyt przyjemne.
Właśnie dlatego powinniśmy wybrać buty przeznaczone do tego sportu. Nie musi to być obuwie za 500zł, często na promocjach możemy znaleźć modele dobrej jakości w cenie nieco ponad 100zł. Jeśli zamierzamy biegać jest to cena jaką warto zainwestować na poczet własnego komfortu i zdrowia. Amortyzacja zapewni odpowiednią stabilizację stopy podczas biegu, zwykły but nie wspomoże stawów przy takiej ilości drgań. Z tego samego względu początkujący biegacze nie powinni wybierać modnych w ostatnim czasie butów minimalistycznych. Nie zapewniają one odpowiedniej amortyzacji, a dla kończyn osoby, która wcześniej nie biegała takie obciążenie może okazać się kluczem do zakończenia krótkiej kariery biegacza.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby komentować.