Jesteś tutaj: ekoconcept.pl > Zdrowie > Ozon – twój sprzymierzeniec

Błonnik niezbędny w każdej diecie

Błonnik to celuloza zawarta w ścianach komórkowych roślin. Przez ludzi, w przeciwieństwie do przeżuwaczy takich jak krowa, nie jest trawiona, ale pełni wiele ważnych funkcji. Pęczniejąc w żołądku zapewnia poczucie sytości na długi czas. Przesuwa pokarm w jelitach regulując ich pracę, a tym samym zapobiega zaparciom.
Na diecie szczególnie ważny. Gwarantuje regularne wypróżnienia, sprawia, że możemy zjeść nieco mniej, a dodatkowo nie posiada kalorii. Gdy dostanie się do jelit, w niezmienionej postaci przesuwa się wzdłuż nich i wymiana wszystko na swojej drodze, działając jak miotełka. Znajdziemy go w warzywach i owocach, niektóre mają go nieco więcej inne nieco mniej, ale zasada jest jedna – roślina go posiada.
W aptekach można znaleźć preparaty o zwiększonej jego zawartości, ale w mojej opinii lepiej zjeść nieco więcej warzyw niż kupować kolejne, zbędne tabletki, które i tak są przez nas zdecydowanie gorzej przyswajane niż składniki naturalne. Przyjmując błonnik w jakiejkolwiek postaci należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby komentować.